İnternet yasası ile basın daha güçlü olacak

İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) Genel Başkanı ve Bursa İnternet Gazetecileri Derneği (Bursa İGD) Başkanı Mesut Demir, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın bir kez daha buruk geçtiğini, Ekim ayında Meclis’e gelecek olan internet yasası ile basının daha güçlü olacağını söyledi.

İnternet Gazetecileri Federasyonu Yönetim Kurulu, 24 Temmuz Gazetecileri ve Basın Bayramı dolayısıyla bir açıklama yaptı. İnternet Gazetecileri Federasyonu Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Mesut Demir, 24 Temmuz’un sansürün kaldırılmasının yıl dönemi olduğunu belirterek, “Osmanlı’nın özellikle son zamanlarında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde sansürün kaldırılması olarak adlandırılmaktadır. Bunun için de 24 Temmuz tarihi, Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak kutlanmaktadır. Ülkelerin gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan basının, halkı bilgilendirme, bilinçlendirme, kamuoyunda gerekli hassasiyetleri oluşturma gibi çok önemli işlevleri bulunuyor. Bu nedenle demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, kamuoyuna tarafsız, doğru ve hızlı biçimde bilgi ve haber vererek, toplumu aydınlatıp, meslek ilkelerine, kişilik haklarına saygı çerçevesinde çalışmalarını sürdürmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi ekim ayında Meclis’e gelecek olan internet yasasının çıkarılması ile mümkündür” dedi.

“İNTERNET YASASI, TÜM MİLLETVEKİLLERİNİN BOYNUNUN BORCUDUR”

Tarafsız, doğru ve hızlı haberciliğin günümüzde internet haber siteleri aracılığıyla kamuoyuna sunulduğunu hatırlatan Mesut Demir,  “Basının meslek ilkeleri doğrultusunda ilkeli, tarafsız, sorumlu ve bilinçli gazetecilik anlayışıyla yapılan çalışmalarının devamını dileyerek, bu çalışmaların her zaman özgür, sansürsüz bir ortamda yürütülmesini temenni ediyoruz. Fakat, günümüzde merdivenaltı diye tabir ettiğimiz internet haber siteleri, internet yasası çıkarılmadığı için maalesef basın sektörüne ve ülkeye darbe vurmaktadır. Bugün, her ilde siyasetçisinden bürokrasiye, iş dünyasından kamu kuruluşlarına kadar herkesin mağdur olduğu en büyük sorun merdivenaltı internet haber siteleridir. Vergi ödemeyen, sigortalı personel çalıştırmayan korsan haber sitelerinin kapatılması, çıkarılacak internet yasası ile mümkün olacaktır. Bu sorumluluk, TBMM’de bulunan tüm milletvekillerinin boynunun borcudur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın internet yasasının ekim ayında Meclis’e geleceğini müjdelediğini de hatırlatan Mesut Demir, “İnternet yasası ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve ekibinin yoğun çalışmaları sonrası bir noktaya gelindi. İletişim Başkanlığı tarafından yapılan ve yapılacak olan çalıştaylar da, bu konuda ne kadar hassas davranıldığının göstergesidir. İnşallah ekim ayında Meclis’ten tüm siyasi partilerin desteği ile çıkarılacak internet yasası, hem ülkenin hem de medya sektörünün geleceğini kurtaracaktır. Bu vesileyle tüm meslektaşlarımın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, sağlıklı günler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kategori: Genel Haber ve Duyurular, Haberler, İnternet Gazeteciliği Yasası

Benzer Haberler:

İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) 4 yaşında İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) 4 yaşında
İletişim ve Medya Akademisi kursiyerleri sertifikalarını aldı İletişim ve Medya Akademisi kursiyerleri sertifikalarını aldı
İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) 3 yaşında İnternet Gazetecileri Federasyonu (İGF) 3 yaşında
Bursa İGD, Basın İlan Kurumu Müdürü Ebubekir Günel’i ağırladı Bursa İGD, Basın İlan Kurumu Müdürü Ebubekir Günel’i ağırladı
© 9789 Bursa İnternet Gazetecileri Derneği. Tüm hakları saklıdır. XHTML / CSS Geçerli.
Design by Aelfric Lake.