AKİMED basın toplantısıyla kuruluşunu duyurdu

Aktif İnternet Medyası Derneği (AKİMED) 24.Ağustos.2011’de resmi kuruluşunun ardından 28.Eylül.211 tarihinde Divan Bursa Oteli’nde düzenlediği basın toplantısıyla kuruluşunu kamuoyuna duyurdu.

Değerli meslektaşlarımız,

Heyecanlı  günümüzde bizlerle birlikte olduğunuz, toplantımıza katıldığınız için teşekkür ediyoruz.

Bizler, internet medyası ve internet gazeteciliği alanında faaliyet gösteren gazeteciler olarak yeni bir meslek örgütünü kurmanın heyecanını yaşıyoruz.

İnternet medyası alanında faaliyet gösteren, esas işi internet gazeteciliği olan bir grup meslektaş bir süredir gerçekleştirdiğimiz toplantılar sonucu kısa adı AKİMED olan Aktif İnternet Medyası Derneği’ni kurmaya karar verdik ve derneğimizin resmi kuruluşunu da Ağustos ayı itibariyle tamamladık.

Şunu hemen sizinle paylaşmak isterim ki, böyle bir dernek kuruluşuyla ilgili meslektaşlarımız arasında güçlü bir beklenti, heyecan ve destek olması hepimizi mutlu ettiği gibi, bu güçlü sinerjinin yarattığı enerjiyle çok kısa sürede derneğimizi kurmayı başardık.

Değerli meslektaşlar,

Aktif İnternet Medyası Derneği’ni neden kurduğumuzu, hedeflerimizi ve geleceğe ilişkin planlarımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle şu noktanın altını özellikle çizmek istiyoruz.

Bizler Aktif İnternet Medyası Derneği’ni mevcut meslek örgütlerine bir seçenek olarak kurmadık. Aksine önümüzdeki dönemde yapacağımız tüm etkinlik ve çalışmalarda yakın meslek örgütleriyle birlikte ortak çalışmalar yapmayı kuşkusuz arzuluyoruz.

Peki Aktif İnternet Medyası Derneği’ni neden kurduk?

Hepinizin bildiği gibi, dünyada ve Türkiye’de internet alanında olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Yeni ekonomi ve dijital teknolojiler hemen tüm sektörleri derinden etkiliyor. Bu sektörlerin başında da kuşkusuz medya ve yayıncılık geliyor.

Son 10 yıldır belli bir trendde gelişim gösteren internet medyası ve internet gazeteciliği özellikle son birkaç yıldır büyük bir ivme kazanarak gelişim gösterdi. Hemen tüm araştırmalar, raporlar ve öngörüler bu gelişim trendinin önümüzdeki yıllarda daha da hızlanarak devam edeceğine işaret ediyor.

Bir taraftan geleneksel gazeteler internet versiyonlarıyla yeni döneme uyum sağlamaya çalışırken diğer taraftan internet medyası alanında yatırım yapan bağımsız kuruluşlar da dikkat çekici bir şekilde büyümelerini sürdürüyor.

İnternet medyasını takip eden okur kitlesinin sayısı her geçen yıl katlanarak artıyor. Veri iletim hızlarının artması, Telekom ve GSM şirketlerinin teknolojik yatırımlarının derinleşmesi ve yakın bir gelecekte mobil iletişim teknolojilerindeki büyük dönüşümün tamamlanmasıyla birlikte internet gazetesi okur kitlesinin daha da artacağı anlaşılıyor.

Sevgili meslektaşlar,

Yine birçoğunuzun da yakından gözlemlediği gibi yeni medya yatırımlarının artması ve sektördeki gelişmeye bağlı olarak internet gazeteciliği yapan meslektaşlarımızın sayısı da hızla artıyor. Kimisi büyük bütçelerin ayrıldığı projeler içerisinde, kimisi ise mütevazi koşullarda internet gazeteciliği yapan meslektaş kitlemizin sayısı son birkaç yılda binlerle ifade edebileceğimiz sayılara ulaştı.

Aktardığımız tüm bu tabloyu dikkate aldığımızda medya alanında ciddi bir dönüşüm ve geçiş süreci yaşadığımız gözleniyor.

Değerli meslektaşlar,

Dünyada ve Türkiye’de mesleğimizi ve gazeteciliği derinden etkileyen ve etkilemeye devam eden böylesine büyük ve güçlü bir değişim yaşanırken, bu süreci kavrayacak yeterli bilgi üretilmediğini ve ortaya çıkan sorunlara çözüm getirilmesi anlamında gerekli girişimde bulunulmadığını görüyoruz.

Avrupa Birliği, ABD, Japonya, Kanada gibi birçok bölge ve ülkede medya başta olmak üzere hemen tüm sektörlerde teknolojik yenilik ve dönüşümlere ciddi kaynaklar ayrılıp, stratejik destekler verilirken, ülkemizde ne yazık ki bu yönde arzulanan bir vizyona ulaşabilmiş değiliz.

İşte bu nedenlerle internet medyası ve gazeteciliğinin gelişimine katkıda bulunmak, bu hedef doğrultusunda bilgi üretmek ve bilgiyi paylaşmak üzere yola çıktık.

AKİMED Başkanı Özcan YAZICI

Aktif İnternet Medyası Derneği’yle neleri hedefliyoruz?

  • Öncelikli hedefimiz, internet medyasıyla ilgili yasal çerçevenin bir an önce oluşmasını sağlamak. Türkiye genelinde birçok internet gazetesinin yayın yapmasına ve bu mecralarda binlerce gazeteci çalışmasına rağmen henüz bir yasal çerçevenin olmaması en büyük sıkıntımız. Bu konuyla ilgili Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın direktifleriyle hazırlanan İnternet Medyası Yasa Tasarısı’nın yine Sayın Arınç tarafından çeşitli zamanlarda yapılan açıklamalarda Ekim ayında yasalaştırılacağının açıklanmış olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Birçok gazetecinin mağduriyetinin giderilmesi için bu yasanın vakit geçirilmeden çıkarılmasını elzem olarak görüyoruz.

Yine bazı hedeflerimizi özetle şöyle sıralayabiliriz…

  • İnternet gazeteleri arasındaki dayanışmayı artırmak, farkındalık yaratarak sektörün oluşmasını desteklemek,
  • İnternet gazeteciliğinin kurumsal kimlik kazanmasını sağlamak,
  • İnternet medyasıyla ilgili etik ilkelerin gelişmesine katkıda bulunmak,
  • Başta yakın meslek örgütleri olmak üzere, kamu ve özel sektör kurluşlarıyla gazetecilerin meslek içi ve yeni medyaya uyum eğitimlerini sağlamak, ortak organizasyonlar gerçekleştirmek,
  • Aktif İnternet Medyası Derneği’ni önce temsilcilikler, daha sonra da şubeler aracılığıyla Türkiye çapında yaygın bir meslek örgütü haline getirmek,
  • Aktif İnternet Medyası Derneği’nin başta sektörle ilgili yasa çalışmaları olmak üzere önemli ve bizleri doğrudan ilgilendiren yasa ve yönetmelik gibi çalışmalarda etkin rol almasını sağlamak,
  • Sektörün gelişmesi için meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri, kamu kurumları ve özel sektör katkılarıyla paneller, söyleşiler, konferanslar düzenlemek…

Evet, ana hatlarıyla hedeflerimizi bu şekilde aktarabiliriz…

Kuşkusuz yapmak istediğimiz, sizlerle paylaşmak istediğimiz daha çok şey olacak. Arzumuz bu yolculuğu siz değerli meslektaşlarımızla birlikte yürüyebilmek. Hep birlikte Türkiye internet medyasının, internet gazeteciliğinin gelişmesine katkıda bulunmak.

Aktif İnternet Medyası Derneği (AKİMED) Kurucular Kurulu(Barbaros Koçanalı, Zafer Opsar, Rıza Ertekin, Nevzat Bayram, Mesut Demir, İlker Güner, Cem Kuruçay) adına

Yönetim Kurulu Başkanı
Özcan YAZICI

Kategori: Genel Haber ve Duyurular Tags: ,

Benzer Haberler:

İnternette herkes kendi markasını yaratabilir İnternette herkes kendi markasını yaratabilir
Özcan Yazıcı: Twitter mükemmel bir haber kaynağı Özcan Yazıcı: Twitter mükemmel bir haber kaynağı
AKİMED 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi AKİMED 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi
Hıdır Geviş ‘Yeni Medyayı’ anlattı Hıdır Geviş ‘Yeni Medyayı’ anlattı

Yorum Yazın

Yorum Gönder

© Bursa İnternet Gazetecileri Derneği. Tüm hakları saklıdır. XHTML / CSS Geçerli.
Design by Aelfric Lake.